Psychologia przestrzeni

Czy to, jakich używamy mebli, może mieć wpływ na nasze samopoczucie? Czy kolor ścian ma znaczenie jeśli chodzi o komfort naszej pracy? Naukowcy dowodzą, że owszem – to, w jakiej przestrzeni pracujemy czy spędzamy wolny czas, znacznie wpływa na naszą psychikę.

Wiedzą o tym przede wszystkim designerzy wielkich korporacji, którzy wykorzystują psychologię przestrzeni do podnoszenia produktywności pracowników. To dlatego w wielkich korporacyjnych molochach mieszczących tysiące ludzi znajdują się specjalne przestrzenie do wypoczynku, baseny czy rośliny. To, jakie biuro do komputera będzie towarzyszyło pracownikowi biurowemu przez większość czasu (a nawet życia!) odbija się na osiąganych przez niego efektach.

Wykorzystaj psychologię przestrzeni w domu

Nie tylko wielkie firmy mają jednak dostęp do danych na temat wpływu aranżacji wnętrza na psychikę korzystającej z niego systematycznie osoby. Z powodzeniem możemy korzystać ze zdobyczy nauki nawet wtedy, gdy naszym dylematem jest pytanie, jaka szafa do przedpokoju będzie najlepszym rozwiązaniem (podpowiadamy – te wielkie przytłaczają). Psychologiczne triki dotyczą także kolorów. W sypialni lepiej stawiać na zimne, a w pokoju na takie, jakie pobudzą nas do pracy. Osoby pełne energii i nerwowe mogą uspokajać się zielenią, a flegmatyczne – pomarańczem lub czerwienią.

Projekt szczęśliwego domu

Choć brzmi to banalnie, można już na etapie projektowania domu zastanowić się nad wpływem przestrzeni na naszą psychikę. Zastanówmy się szczególnie nad rozmieszczeniem okiem – czy widać z nich zieleń? Czy krajobrazy, które prezentują, podobają nam się? Okno można ustawić tak, aby widok za nim wyglądał jak obraz. Takie czynniki mają znaczenie dla naszego komfortu psychicznego.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *